4.9 (98.33%) 12 votes

רינת וברני לודמיר – אדריכלים

אדריכלות ועיצוב פנים ביישוב אלוני אבא אפשר לראות בשפע, ואולם יש בית אחד, שאני אוהבת להעצר על ידו, הבית הממוקם בקצה היישוב. בחזית הבית שורה מרשימה של גזעי עצים לא מעובדים הנישאים לגובה של 5.5 מטרים ויוצרים, בשילוב הצמחייה מסביב, מסך ירוק לפני הבית – המשך טבעי ליער המשתרע ממול.

כשאני מבקשת מרינת וברני לודמיר -אדריכלות ועיצוב פנים, לפתוח לי חלון הצצה לפרויקטים שתכננו, אני שמחה לגלות שבין תכנון שכונות, מבנים צבוריים, מסעדות ובתים פרטיים, אני מגלה את "אמא ואבא" של המבנה לידו אני כל פעם נעצרת, גם הוא פרי תכנונם.

רינת וברני הם זוג אדריכלים מנוסה, מיומן ומאד מלומד. את הלימודים בטכניון, שם הם הכירו, הם ממשיכים עד היום גם בהוראה. "בצד כל הפרויקטים שאנחנו עושים, חשוב לי כל הזמן להמשיך ללמד, להתרענן, להתחדש כחלק מההתמקצעות האינסופית ובחיבור המתמיד למגמות ולתפיסות שהתחום הזה מתפתח בהם" , אומר ברני, "תיקחי לדוגמא את ההתפתחות הבלתי פוסקת בעיצוב גופי תאורה. יש היום מגוון דרכים לספק את הצורך לאפשרויות יעילות ויפות להאיר בתים ומבנים. אי אפשר לתכנן היום בית בלי להיות בקיא בעיצוב פנים על מגוון אפשרויותיו, להסתובב בחנויות ולגלות עולמות חדשים בתחום".

ממקצועיותה בתחום ניתן להתרשם בעיצוב פנים הבית שתכננה למשפחת גרינס בבית לחם הגלילית. עיצוב חלל הפנים המשלב זרימה בין חומרי הגמר, עיבודי העץ ועיצוב מיוחד לתאורה, נותן למבקר, מיד עם היכנסו, תחושה של מרחב נעים המשדר יצירתיות, ייחודיות וחום.ברני נולד בדרום אמריקה, האדריכלות הקולוניאלית הספרדית, חצרות הפטיו, מבואות הכניסה היפהפיות – עתירות הצמחייה – ותרבות הצבע שהאיזור משופע בה, נספגו בהווייתו של ברני משחר ילדותו וחוזרים היום כמקורות השראה חזקים.

ברני ורינת הכירו בטכניון ועם השנים פתחו משרד משותף. הם משדרים חום ונינוחות ותפיסה מקצועית מגובשת ועשירה: "משך השנים גיבשנו לעצמנו תפיסה וטעם מאד דומים מה שנותן עוצמת ביטוי חזקה לתכנון, אנחנו עובדים מצויין יחד, בלי שנכנסים כל שיקולי אגו. הלקוח נשאר במרכז לכל אורך הפרויקט והוא נהנה ממבט אדרכלי כפול וזוית נשית וגברית כאחד".ההרחבה המסתמנת באלוני אבא הביאה להם הרבה לקוחות חדשים שהסתובבו באיזור והתלהבו מבתים שהזוג בנה. "קבלנו הרבה פניות ובהחלט היה בזה משהו נעים ומרגש. הבניה באלוני אבא מאד קרובה אלינו, כמי שגרים ביישוב ומשרדנו ממוקם בו. השמירה על האופי הטמפלרי מדברת אלינו באופן אישי ואנחנו מכירים את הנושא בצורה מאד טובה".

את הבניה להרחבה הנוכחית התנו תושבי המקום בתקנון מפורט המקפיד לשמור על הצביון הטמפלרי המיוחד למקום. רינת וברני לא נבהלים מהתקנון: "תמיד יש אילוצי שטח, צריך להסתכל בהם באופן יצירתי ומקצועי כהזדמנויות תכנון ואז מגיעים לתוצאות נהדרות" אומרת רינת.

בתחילת כל תכנון הם מקפידים להכיר מקרוב את לקוחותיהם "אנחנו תמיד מבקרים את הלקוחות שלנו בבתים שהם גרים ומבלים אתם. זוהי דרך נכונה ללמוד דברים חשובים שעוזרים לנו להתאים במירב את התכנון למשפחה כגון: טעם, דינמיקה משפחתית, אופי תלותי של הילדים או חופש ועצמאות, הרגלים ועוד.. אחרי הכל אנחנו לא מתכננים לעצמנו בית, ולא אנחנו נגור בו, אז המטרה שלנו היא לתפור חליפה לפי מידות הלקוח".
"אנחנו מאמינים שכל פרויקט צריך להשתלב בסביבה שלו. לכן לא תמצאי סגנון אופייני לנו אלא תפיסה. בית שתכננו באלוני אבא לא יתנהג כמו בית בהרים או שכונת בתים בעתלית"

ברני ורינת מחפשים בכל פרויקט עקרון מנחה שמחובר לסביבה ויכתיב את אופי התכנון, בחירת חומרים, הצבעוניות, החיבור לנוף ועוד. אחרי שהם מגבשים את אותו רעיון עקרוני הם הולכים אתו עד הסוף.בשכונת בתים בכרמיאל הטופוגרפיה הביאה אותם לעקרון מנחה של ניצול הגובה על ידי קירות תומכים לבתים עם אלמנטיים אנכיים המשתלבים בגינות, כך יצרו הצללה ופתרו בעייה של חזית חמה. מעקות הזכוכית ריככו את המראה והכניסו תמונות נוף מרהיבות לתוך הבתים. עבודה מול קבלנים עם תכתיבי תקציב הם לא דבר של מה בכך ובכל זאת מצליחים הלודמירים לתכנן עוד ועוד פרויקטים שהקבלנים אוהבים. "אנחנו עובדים שנים רבות עם הקבלנים ויש לנו קשרים מקצועיים מצויינים אתם. הם כבר מכירים אותנו ויודעים שטובת הפרויקט חשובה לנו ולכן, כשאנחנו מתעקשים על דבר מסוים, אנחנו בדרך כלל משכנעים אותם להתגמש – הרי בסופו של דבר פרויקט טוב יותר יגרום ללקוח מרוצה יותר, ומפרספקטיבה של זמן זה בהחלט מוכיח את עצמו".

הקשר עם החומר הוא חזק, בעל משמעות ומשקל רב בתכנון שלהם. זה יכול להיות אבן בזלת עוצמתי שמוביל עכשיו בנייה במשמר הירדן, רצפות בטון צבעוניות, חיפויים מיוחדים, מבואות אבן ועוד. לפי אותו עקרון תוכנן המתנס בכעביה שם הסביבה הכתיבה אופי מדברי דווקא, שלוב של ארבסקות וחיפויים שברני ורינת תכננו בהזמנה מיוחדת עם אקרשטיין,

כאמור, כל פרויקט בראייה הסביבתית שלו. ברני ורינת אדריכלים עסוקים, נמרצים ומחוברים למקצוע בנשמתם. הם בהחלט נהנים מהעובדה שהם מטפלים בו זמנית במגוון רחב של פרויקטיים, הן ציבוריים והן פרטיים, או כפי שרינת מסכמת: " בסוג כזה של עבודה מאד טוב לנו לטפל בקנה מידה גדול כמו גם בקטן. כל פרויקט אנחנו לוקחים באופן אישי ומתמסרים לו משלב התכנון דרך לווי הבניה -כל פרויקט מרגש אותנו כל פעם מחדש".

עירית קרן