Rate this post

 

"שיחת סלון" עם מעצבת הפנים, רוני שגב, בוגרת האקדמיה לעיצוב במכללת ויצו. בשיחה עמוקה שחושפת אשת מקצוע רצינית, אשר בדרכה המקצועית מצליחה לדבר אל אנשים דרך העבודות שהיא מעצבת, לדבר על הסביבה ולראות בעבודתה דרך לשינוי תפיסות חלל שמעידות על שינוי תפיסות עולם.
השיחה עם רוני גולשת למחוזות עמוקים שנוגעים במקומות שאנחנו בוחרים לחשוף ולהסתיר, לרגש ולשמור על איפוק, להיות רגע אחד ויזואלי נטו ורגע אחר מאד פונקציונאליים ובעיקר לעצב אוירה שמעבירה את הרצונות, התפיסות, האופי והאישיות של השותפים לכל פרויקט באשר הוא: "אני מגיעה מעולם הטקסטיל, עיצוב פנים וצילום – שלושה תחומים אשר פיתחו אצלי ראייה צילומית חדה, עירנות לפרטים הקטנים ורגישות גבוהה, להשפעת החומרים על עיצוב החלל, תוך הבנה וחיבור לצרכי הלקוחות" מעידה רוני.

המשרד של רוני שגב מתמחה בעיצוב פנים למגזר הציבורי/מוסדי, בין עבודות המשרד אפשר למצוא: יחידות אירוח לגווניהם -עיצוב חדרי מלון וחללים ציבוריים במלונות, מרכזי אירוח כפרי, צימרים מרכזי מבקרים, בתי ספר, ביכ"ס, בתי מדרש ופרויקט דגל מאד משמעותי עבורה ועבור הסביבה: עיצוב מקווה בכפר הרוא"ה.
"יכול להיות שזה קשור לעובדה שאני מגיעה מהעולם הדתי, ויכול להיות שזה פשוט חלק מהאופי שלי- אני יודעת שבפרויקטים שאני לוקחת, אני תמיד מחפשת ערך מוסף בהסתכלות עמוקה על מהות הפרויקט, החיבור שלי לסביבה מעוגן קודם כל בקונספט שישרת אותו בצורה הטובה ביותר".

ארכיטקטורה פירושה, יצירת יחסים מרגשים באמצעות חומרים גולמיים / לה קורבזיה
אפשר לראות בפרויקט הדגל של תכנון ועיצוב המקווה, חלון הצצה אשר לתוכו מתנקזת אישיותה כמעצבת ותפיסתה המקצועית. "שנים כאישה צעירה עלתה בי המחשבה על שינוי תפיסת המקוואות בארץ. מקווה טהרה תמיד נראה לי כמקום שצריך לקבל שינוי תפיסתי. עיצוב החלל כדרך לחשוף ולהציג את המקום באופן הראוי לו היה טבוע בי חזק הרבה לפני שקיבלתי את הפרויקט."
המקווה הינו מתחם בגודל 100 מ"ר .. לרוני היה מאוד חשוב לתת ביטוי נשי למקווה ואת תרגום הנשיות לתחושה עיצובית ברורה, עיצבה רוני באמצעות הבנת מורכבותה של האישה. חלל שמעוצב אלמנט בתוך אלמנט, דבר המוביל לדבר, הנגלה והנסתר. חשיבה זו הובילה את רוני לעצב באמצעות טקסטורות. כך יצרה שבמבנה המקווה אין שום דבר חלק, הכל מורכב משכבות שכבות בעלי טקסטורות שונות. התבוננות במבנה מזכירה עבודות יד נשיות כגון: תחרה.
ברמה הפונקציונאלית, תיכננה רוני, תוך התחשבות בהלכות הקשורות בעיצוב חלל כזה, מענה לכל הפמלייה שמלווה את האישה למקווה. חלל כניסה מכובד שמאפשר לווי של המשפחה והחברות, 3 חדרי הכנה לטבילה שאחד מהם גדול ומפנק יותר המיועד לכלות, חדר טבילה וחדר לאחר הטבילה המאובזר בכל המכשור הראוי.
התגובות החיוביות על עיצוב המקווה לא אחרו לבוא, רוני זכתה להד תקשורתי שגרם לראשי מועצות ומקבלי החלטות להבין את חשיבות הנושא, הכבוד הראוי למקום והעלאת המודעות לערך העיצובי שמעצים את המבנה הציבורי.

החוויה שתתקיים בחלל- היא נקודת המוצא שלי.
"אני מאמינה שחלל ציבורי חייב להיות בעל ערך מוסף, להעביר מסר. להישען על קונספט תוך הבנת התוכן מאחורי הפרויקט. רק ככה אנחנו משתמשים בכוח העיצוב לתת משמעות. כשמעצבים מבני ציבור, אנחנו שואפים לצרוב בתודעת הקהל משמעויות נוספות מעבר לפונקציה לשמה הוקם המבנה. ובמקום הזה, של ביטוי המשמעות באמצעות עיצוב פנים, טמון סוד העיצוב וסוד הצלחת הפרויקט. מהחוויה הזו שאני מבקשת ליצור בכל מבנה- ייגזרו הצורות, בחירת החומרים והצבעוניות של אותו חלל"

אלוהים בפרטים הקטנים
רוני היא מעצבת שנכנסת עמוק לתוך פרויקט ומשקיעה בו את את כל הנשמה והמרץ תוך מחשבה על כל פרט אפילו הקטן ביותר. רוני לא עובדת בצורה טכנית אלא תמיד מחפשת את הגיוונים, את מקורות ההשראה תוך שאיפה מתמדת להמציא, בכל פרויקט מחדש, את הגלגל.

כשמגיעים לשלב הלבשת החלל, מבינה רוני, , את המשמעות של השפע הרב שמציע היום השוק: "קל מאד להתבלבל בתוך כל ההיצע הזה, והכוח שלנו כמעצבים הוא להוביל את הלקוח לבחירות נכונות שיתאימו לו, לרצונות שלו ולקונספט העיצובי המתוכנן". רוני מבינה שמצד אחד יש עוצמה לעיצוב אקלקטי שמשלב חומרים וסגנונות רבים ומצד שני יש צורך לשמור על הרמוניה כדי שהתחושה הכללית בחלל תהיה נעימה ותעביר שלמות אחת. כשנכנסים לחנויות תאורה, רהוט, אביזרי עיצוב צריך להכיר היטב את האפשרויות ולהצליח ליצור תמונה עיצובית של הפריטים הנבחרים בחלל הנתון עוד בטרם יצאו מנקודת המכירה. בסוהו עיצוב רהוט ותאורה מתאפשר שיח עיצובי ברמה הזו. המגוון הגדול שמתחדש בקולקציות עדכניות, לעיתים כה קרובות, הן קרקע פוריה עבור מעצבים ואדריכלים שמחפשים את החידושים בתחום: גוף תאורה , פריט עיצובי, כורסא צבעונית או פינת ישיבה ייחודית הם כלים להשלמת הקונספט העיצובי.

"עיצוב פנים בעיני, הוא חיפוש מתמיד ורגיש ומרגש של חומרים, צבעים ומרקמים לכלל שלמות הרמונית אחת שמבטאים באופן ויזואלי משמעות לחלל"
עירית קרן.

קישור לכתבה