5 (100%) 2 votes

כאשר אתם בונים בית חדש מן היסוד או רוצים לבצע שיפוץ יסודי לחדרי הבית הקיימים, אחת השאלות הראשונות שבוודאי תעלה בראשכם היא איך לבחור ריצוף לבית – כזה שיתאים בדיוק לעיצובו. כיום יש מבחר גדול של סוגי ריצוף שונים, ומעבר למראה או הטעם האישי, יש ריצופים שמתאימים יותר או פחות לחדרים מסוימים, לריהוט מסוים ואף לצרכים ספציפיים.

פרקטים

הפרקט נחשב לריהוט מודרני וייחודי העשוי מעץ טבעי או מתערובת סינטטית עם טקסטורה של עץ טבעי (פרקט למינציה). לפרקט איכותי שנקנה מחברה מובחרת יש יתרונות רבים שהופכים אותו לבחירה פופולארית. לדוגמה, הוא נחשב למבודד תרמי ואקוסטי טוב מאוד ונעים ללכת עליו הן בקיץ והן בחורף גם ללא גרבים. כיום קיימים גם פרקטים צבועים בגוונים בהירים ופרקטים משעם. כל אלו מאפשרים להתאים אותו למגוון גדול יחסית של חדרים.

יש להדגיש כי קיימת גם קרמיקה מסוג גרניט פורצלן דמוית פרקט, אך היא יקרה יותר ולא ניתן להתקין אותה באופן עצמאי (מה שגורם ל"רובה" הנסתרת לשקוע ולהשחיר). היא גם פחות מבריקה והמראה שלה טבעי פחות. לפיכך, היא רלוונטית בעיקר אם מתלבטים בינה לבין התקנת פרקט מיוחד בחדרים רטובים.

הקרמיקה

הקרמיקה היא ברירת המחדל של אנשים רבים בשל מחירה הנוח, העובדה שאפשר לבחור בעיצוב שיישאר אחיד בין האריחים השונים ובעיקר דרגת שחיקה גבוהה שהופכת אותה לחזקה באופן יחסי והיכולת להתקין אותה על ריצוף קיים. מצד שני, קרמיקה היא לא לגמרי ישרה וייתכנו עיוותים של קימור או קיעור. יש גם  כאלו שלא אוהבים את הרווחים שמדביקים אריח לאריח (הפוגות).

יתרון נוסף של הקרמיקה הוא בכך שניתן להחיל עליה שכבה נגד החלקה, מה שיכול להיות חשוב מאוד לבתים בהם מתגוררים אוכלוסיות מבוגרות או מוגבלות שרגישות לפגיעות.

גרניט פורצלן

גרניט פורצלן היא קרמיקה שנחשבת ליוקרתית יחסית למרות שגם היא לא עשויה מאבן טבעית (בניגוד לשיש לדוגמה). היא אמנם נחשבת לעמידה יותר, אך עדיין יש להיזהר במקרים של טקסטורות בהירות, מכיוון שאז כל שריטה או כתם יהיו בולטים יחסית.

ריצוף טבעי

הכוונה בריצוף טבעי הוא לריצוף שעשוי מאבנים שנחצבו ישירות מן האדמה כמו שיש, בזלת או צפחה. מצד אחד אין ספק שיש להן מראה ייחודי, אך מצד שני, המראה עצמו איננו אחיד וישנם אנשים שהדבר יכול להפריע להם. חסרונות נוספים הם רמת שחיקה נמוכה יחסית שמקשה מאוד על ניקוי כתמים וחוסר היכולת להדביק את הריצוף הטבעי על ריצוף קיים, דבר שאינו אידיאלי כלל לשיפוצים.

בשל מחירו הגבוה של הריצוף הטבעי, ישנם רבים שבוחרים להשתמש בו רק עבור קירות חיצוניים, שבילי גישה או מדרגות.

טיפים נוספים

לא משנה באיזה פתרון בוחרים, חשוב מאוד לבדוק את איכות הריצוף, מיהו בדיוק היצרן ומהיכן הוא מגיע. קל להתפתות לפתרונות זולים, אך מכיוון שאת רוב סוגי הריצוף קשה להחזיר לקדמותם אם נגרם להם נזק בולט, הניסיון לחסוך יכול לעלות ביוקר. כמו כן, יש לבדוק את רמת השחיקה בכושר ספיגה נמוך (כך שהריצוף לא יספוג צבעים או כתמים בקלות…).

דבר נוסף שלא כולם מודעים אליו : מרצפות גדולות עולות יותר בחישוב הסופי מאשר מרצפות קטנות שיכסו את אותו גודל במ"ר.

טיפ נוסף: ישנם גוונים שמתאימים לאזורים שונים של הבית. לדוגמה, חדרים קטנים יכולים להרוויח מאוד מריצוף בהיר שיגדיל את תחושת המרחב בהם, ואילו בחדרים גדולים שרוצים להקנות להם מראה מסיבי (כמו למשל חדרי שינה), לעיתים עדיף להשתמש בריצוף כהה דווקא. לכן, קבלת עצה מאדם בעל עין מקצועית כמו מעצב פנים אף פעם לא יכולה להזיק.