Rate this post

ראיון עם עופר בן אברהם

עיצוב פנים מבפנים

עופר בן אברהם הוא מעצב פנים מיוחד במינו, אדם דתי שהגיע לתחום העיצוב במקרה ומעולם לא למד אדריכלות או עיצוב פנים באופן רשמי ומסודר. יחד עם זאת התחום הזה זרם בדמו מאז ומתמיד, עמוק בפנים, והוא הצליח לתת לזה ביטוי בשנים האחרונות. מאז הפך עופר לדמות ידועה בתחום וזרם הלקוחות שמגיע לפתחו רק הולך וגובר.

בית קטן עיצוב גדול

הכל התחיל כאשר עופר השתחרר מהצבא ורכש דירת 3 חדרים בכרמיאל. “הדירה הייתה דירה סטנדרטית ורגילה, אבל מיד כשהתבוננתי בה כבר ידעתי איך אני רוצה שהיא תיראה” מספר עופר. “עיצבתי אותה לפי מה שראיתי בדמיוני ולתדהמתי התוצאות היו מרהיבות”. ואכן, התוצאות היו מדהימות עד כדי כך שהבית המעוצב של עופר הפך למוקד משיכה ואנשים ששמעו על הבית היו דופקים על הדלת וללא בושה מבקשים לראות ולהתרשם מהאלמנטים העיצוביים השונים, התאורה והריהוט. השמועה על הבית המעוצב עברה מפה לאוזן וזרם ה”עולים לרגל” גבר, אך לעופר לקח עוד כמה שנים להבין שעיצוב פנים זהו התחום אותו הוא אוהב ובו הוא מעוניין לעסוק. “היו לי כמה עסקים שונים ומגוונים ובכישורי העיצוב שלי הייתי משתמש רק לשם ייעוץ לחברים ומשפחה ולא לקחתי את העיצוב למקום עסקי או כלכלי. בשלב מסוים הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי ומשהו חסר ואז הבנתי שהרצון העיקרי שלי הוא לעסוק במה שאני אוהב – עיצוב פנים. מאז ועד היום אני עוסק אך ורק בזה והסיפוק עצום”.

מעיצוב בתים פרטיים ועד לעיצוב מסחרי של בתי עסק וצימרים

“בתחילת הדרך עבדתי עם דוד שלי, הוא היה רוכש בתים במצב רעוע ומוזנח ואני הייתי מעצב אותם ומעלה את ערכם הכספי. לאט לאט התחילו להגיע אליי אנשים שראו את הבתים ששידרגתי וביקשו שאעצב את ביתם. עבדתי תקופה ארוכה בעיצוב בתים פרטיים עד שיום אחד פנו אליי בבקשה לעצב 5 צימרים בראש פינה”.
עיצוב הצימרים פתח בפני עופר עולם חדש. הפרויקט, “אחוזת קיסדורנא” שמו, הציב בפני עופר וצוותו אתגר חדש ולא מוכר – עיצוב של אחוזת נופש יוקרתית ומפנקת במבנים ישנים ומוזנחים באתר השחזור של ראש-פינה תוך שמירה על ערכם ההיסטורי ושילובם בנוף הקסום והפסטורלי של המושבה. “למרות מגבלת תקציב העיצוב, והזמן הקצר אפשרויות העיצוב היו פתוחות והדמיון שלי בא לידי ביטוי בכל פינה”. האחוזה עוצבה עם המון שיקול דעת ותוך שיתוף פעולה מלא עם הבעלים על מנת ליצור מקום ייחודי ואיכותי שיעניק חוויה בלתי נשכחת למבקרים וישתלב בנוף עוצר הנשימה של ראש-פינה. “הפכנו את האחוזה לאחד המקומות הנחשקים ביותר בצפון, מגיעים אליה אנשים שמחפשים מקום איכותי עם אמירה ייחודית, מפורסמים ובעלי הון מכל הארץ והם זוכים לחוויה שלא מוצאים בכל מקום. בפרויקט הזה הבנתי שאין גבול למה שאפשר לעצב וכשנותנים לדמיון להשתולל אפשר להגיע לדברים מדהימים”.

עיצוב מדמיון למציאות

עופר מעולם לא למד עיצוב אך הוא התברך בכישרון מולד עם חוש מיוחד לעצוב – “כבר בכניסה לחלל שאני עומד לעצב , אני מיד מתחיל לדמיין מה אני רוצה לעשות בו, איך אני חושב שצריך להרגיש בו, לחוות אותו. לפעמים אני יודע בדיוק מה אני רוצה לעשות לבית ואיך הוא יראה בסוף התהליך ולעיתים אני “מצלם” בראש את הבית, חושב על זה כמה ימים ורק אז בה עם עיצוב”. לעופר יש קבלנים קבועים איתם הוא עובד – “הם כבר מכירים את השיגעונות שלי והם יודעים תמיד לתרגם את מה שאני מדמיין למציאות”.
הלקוחות שמגיעים אלי לא רואים שרטוטים, הם מכירים את העבודות שעשיתי וסומכים עלי שאני אעשה עבודת עיצוב טובה. אני ממחיש מצויין, בהסברים מלאי תיאורים ופרטים, מה אני הולך לעשות, מראה להם תמונות של דברים דומים ומזה הם מצליחים להבין כיצד הבית שלהם יראה. הרבה פעמים אני עושה שינויים תוך כדי תנועה, כי אתה תמיד יודע איך פרויקט מתחיל אבל אף פעם לא איך הוא יגמר”.
עופר מעצב במגוון רחב של סגנונות, בהתאם לאופי של הלקוח ושל המקום. “אני מבין מהר מאד איזה סגנון יש ללקוח, בודק מהן הציפיות, החלומות, הצרכים של הלקוחות ומתאים את הסגנון העיצובי”. על פי עופר, מעצב פנים הוא גם משווק מוצר, כאשר המוצר שלו הוא העיצוב. מוצר טוב נמדד באיכותו, בהתאמתו ללקוח הן מבחינת צרכים והן מבחינת עלויות,”זו לא חוכמה לעצב בית בתקציב בלתי מוגבל, החוכמה הגדולה בעיצוב זה לחולל עיצוב בכל תקציב. תמיד יש הגבלה תקציבית, והאתגר הוא למקסם את התקציב ולמצוא פתרונות שנראים מיליון דולר ומעצימים את התפיסה העיצובית הנשאפת”.

דת ועיצוב

“כשחזרתי בתשובה עלו בי מחשבות ותהיות האם דת ועיצוב יכולים ללכת יחד? העדפתי להתרחק מהתחום מעט” מספר עופר בפתיחות. “לא יכולתי לתאר לעצמי ששני העולמות יכולים להיות יחד וללא שום בעיה. מהר מאוד הבנתי שאהבתי לעיצוב יכולה להתממש גם בעולם הדתי. העולם הדתי פתוח אף הוא לעולם העיצוב, הרי לא בכדי כתוב: ‘אדם צריך 3 דברים – אישה נאה, כלים נאים ודירה נאה…”‘
את ביתו, המשמש לו כמודל ללקוחות, עיצב עופר מחדש עם ריהוט ותאורה מסוהו. “אני מאוד אוהב את הסגנון של הריהוט ופריטי העיצוב בסוהו. העובדה שיש במקום מכלול כולל של פריטי ריהוט, תאורה, אביזרי עיצוב ויעוץ מקצועי, אלו הכלים הכי טובים שמעצב יכול לבקש. עובדה שעוזרת מאוד בתהליך העיצוב מול הלקוח, זה נותן ביטחון לבוא לשם, משום שהלקוח יכול לדמיין כיצד יראה המוצר המוגמר. הצוות בסוהו מאוד מקצועי וידידותי ומכיר את התחום מצוין, הוא מצליח לתת לאדריכל המגיע עם לקוחות את המקום והנוכחות המקצועית שלו ויחד עם זאת לעזור ולחזק בבחירות, בייעוץ ובהכוונה. הם יודעים לקרוא נכון את הלקוחות ואותנו אנשי המקצוע וזה לא מובן מאליו בתחום הזה”.
לסיכום אומר עופר בחיוך מסופק:” עיצוב הוא חוויה מלהיבה הדורשת שיתוף פעולה מלא בין הלקוח למעצב, משלב החלום ועד להגשמתו. עיצוב שלם כולל תאורה נכונה, ריהוט ואלמנטים עיצוביים מתאימים , אשר יכולים להפוך כל חלל פשוט לחדר ייחודי ומעוצב, גם בתקציב מוגבל”.