Rate this post

תאורה וצבע – העוצמה בעיצוב הבית

קירות יש בכל בית, אווירה צריך ליצור” – כך מרגישה האדריכלית אורית אלדר בכל שנות עיסוקה כאדריכלית ומעצבת פנים.
אורית למדה אדריכלות ועיצוב פנים בטכניון ובבית ספר לעיצוב באיטליה.
במשרדה במרומי הכרמל בחיפה היא מתכננת ביצירתיות בתים, מרפאות, מתנ”סים ואפילו בניינים לשימור. חלק מהפרויקטים הם שיפוץ בתים וחלקם בנייה ועיצוב בתים חדשים.
“שיפוץ בית או בניה של בית הם בגדר הגשמת חלום עבור הלקוח. הלקוח חולם כל חייו על בית החלומות שלו, חוסך עבורו כסף, מחכה שנים.. אני מגיעה בשלב שהוא רוצה להגשים את כל אלו באמצעותי , וכאן האתגר הוא בחיבור שבין החלומות של הלקוח והידע המקצועי והיצירתיות שלי עד לתוצאה מושלמת ל-2 הצדדים – עיצוב בית חלומותיו”.

הלקוחות מגיעים לאורית מפה לאוזן מכל הארץ לאחר שביקרו והתלהבו באחד מהבתים הרבים שעיצבה.
תהליך העבודה מתחיל בסיור שאורית עושה עם הלקוחות במספר בתים שעיצבה. בסיור היא משתדלת לקחת את הלקוחות דווקא לבתים שעומדים כבר מספר שנים, על מנת להדגיש את החשיבה העיצובית לטווח הארוך. לאורית מאוד חשובה הדינמיקה עם הלקוח. היא מקפידה להקשיב לו, להבין אותו ואת רצונותיו מתוך הבנה שבסיום תהליך הבניה הוא זה שצריך לחיות בבית.
בהמשך, ביצירת הסקיצות היא מאחדת בין הרצונות והבקשות שלו לבין הידע, הניסיון והכישרון שלה. אורית תמיד תגיש ללקוח מספר סקיצות עיצוביות, הכוללות גם הדמיות תלת מימד, כך שהלקוח יודע בדיוק מה הוא יקבל ואיך תיראה התוצאה הסופית. “אין הפתעות” היא אומרת בנחישות.
התקציב תמיד מוגדר מראש. “הלקוחות נותנים בידי אחריות גדולה ותפקידי למקסם ולממש את התקציב בצורה הטובה ביותר וליצור עיצוב חזק” מציינת אורית.

מהרגע שהתכניות מאושרות ועולים לשטח, אין יום שאורית לא מבקרת באתר הבניה. “המוטו שלי הוא להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק. הלקוח יודע שיש מי ששומר על הפרויקט שלו והוא פטור מביקורים יומיומיים באתר הבניה.” לאורית יש יכולת מעולה בניהול צוותי העבודה ותיאום ביניהם והיא מצליחה לראות כמה צעדים קדימה .

אורית עובדת עם צוותי עבודה קבועים, איתם יש לה כבר קשרים של שנים. מערכת היחסים שלה עם הצוותים מאוד מקצועית, יש הקפדה על אמינות, עמידה בלוחות זמנים, יכולות טכניות ו”גמרים”. “הדבר הראשון שעומד לנגד עיני לכל אורך התהליך זו תחושת הלקוח שתהיה לו בסיום הפרויקט. כשהלקוח מקבל את הבית המוגמר הוא שם לב בעיקר ל”פינישים”, לכל פרט בעיצוב הכולל, לכן מאוד חשובה ההקפדה עליהם במשך כל התהליך.” אומרת אורית.

כששאלתי את אורית מה מאפיין את הקו העיצובי שלה היא אמרה: “העיצוב שלי הוא בקווים נקיים. אני מתאימה את הקווים הנקיים לסגנונות שונים של בניה – כפרי או מודרני. חשוב לי להתייחס לכל פינה וחלל בבית, לפונקציונאליות, ליופי, לתאורה ולאווירה הנוצרת מכל אלו יחד.”
יחד עם זאת אין זהות בין הבתים שאורית מעצבת. לכל בית אופי משלו המתאים ללקוח.

“תאורה וצבע הם שני האלמנטים שנותנים את המראה הסופי של הבית.
תאורה זו אווירה. קירות יש בכל מקום, אווירה צריך ליצור. אני שואפת ליצור אווירה ביתית רגועה. כשהלקוח מגיע הביתה בסוף יום העבודה הוא חווה את האווירה בבית. אווירה רגועה בבית עוזרת להירגע מהיום הארוך והאינטנסיבי. לפעמים מספיק תאורה נכונה וכל מצב הרוח בבית משתנה”.

בניהול התקציב של הפרויקט אורית דואגת להשאיר תקציב לנושא התאורה. היא מסבירה ללקוח את החשיבות של התאורה בבית והאווירה המתקבלת כתוצאה מתכנון ורכישת גופי תאורה מתאימים ומוקפדים. בתחום התאורה אורית תמיד מעדיפה את הקו החם, הרומנטי. אור צהוב, גופי תאורה שבנויים מפורצלן, חימר. הרבה מנורות קיר וגופים שקועים שנותנים אווירה. בהרבה בתים היא משלבת הנמכות גבס ותאורת שקועים. אם מדובר בעיצוב “קר” יותר של משרדים או בתים, הבחירה תהיה יותר בגופי ספוטים.
בבחירת הצבעים לקירות הבית משלבת אורית מספר צבעים קטן בגוונים חמים וקווים נקיים תוך שאיפה לאווירה רגועה.

אורית מתלווה ללקוחות בבחירת כל פריטי העיצוב לבית מקטן ועד גדול. מהמתגים של החשמל ועד תאורה, סלון, ריהוט חדרי שינה, פינת אוכל, שטיחים, תמונות ועוד.
בחנויות היא נותנת ללקוח את המקום להביע את דעתו ורצונותיו והיא מקפידה שהלקוח לא יעשה טעויות בבחירה. יש מגוון גדול של פריטי עיצוב יפים לבחירה. חשוב לה להיות שם בשביל להגיד מה לא כדאי לבחור ואיזה פריט עיצובי מתאים לפריט אחר כדי ליצור שילובים נכונים.
ריהוט ותאורה אורית מאוד אוהבת לבחור בסוהו. גם את הלקוחות מאיזור המרכז היא מביאה לסוהו. “המגוון גדול ומותאם לטעמי ולטעמם של הלקוחות. קל לי למצוא את מה שאני אוהבת בסוהו. התפיסה העיצובית של סוהו משלבת בין ריהוט לתאורה ומאוד מקלה על הבחירה. רמת המחירים נוחה, הצוות מקצועי ואני מרגישה שיש אבא מאחורי הסחורה אפילו אחרי תקופה.”

אורית דואגת כל הזמן ללמוד ולהתעדכן בתחום האדריכלות והעיצוב. “בנוסף, אני דואגת להתעדכן גם בתחומים הטכניים. חלק גדול מהפרויקטים אני משרטטת בעצמי ותחום השרטוט כל הזמן מתעדכן, לכן חשוב לי להיות בעניינים. אי אפשר לעבוד עם ידע מלפני 20 שנה. את המזון לנפש אורית מקבלת מעולם העיצוב: היא מעשירה את עצמה בסיורים בתערוכות עיצוב בחו”ל ובארץ. בנוסף לתערוכות העיצוב הוא מבקרת במפעלי ייצור מעניינים כמו מפעל אבן בברצלונה ומורנו באיטליה, “כי זהו תחום מרתק שמשליך על האווירה העיצובית כולה”.

נישה ייחודית שמעניינת את אורית ולאחרונה החלה לעסוק בה היא עיצוב חוץ. “זהו תחום שהתמחיתי בו כתוצאה מביקוש הלקוחות, ואני למדתי אותו מהשטח. אני מתייעצת עם מומחים בתחום, משתפת בעלי מקצוע כמו יועצי השקיה, אדריכלי גן, תאורת גן וגננים. התוצאה היא עיצוב של פנים וחוץ המתמזגים יחד לשלם מלא עוצמה כחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית כולו”.
תחום הבניה הירוקה שמקבל תאוצה בשנים האחרונות עם כל הגישה האקולוגית תופס מקום גם בתכנון ובחשיבה של אורית. בעיצוב הגינות על גגות של בתים למשל, היא משתמשת בהרבה סקיילייטים שעוזרים בחיסכון באנרגיה.

לסיכום אני שואלת את אורית מה גורם לה לסיפוק בעבודה והיא עונה:
“אני מאוד שלמה עם מה שאני עושה. התוצאה הסופית מדרבנת מאוד. היום הלקוחות מסתובבים בעולם ויותר פתוחים לעיצוב. פעם היה חשוב לעצב רק את החללים המרכזיים של הבית, כמו הסלון והמטבח, כי זה מה שהאורחים רואים. היום נוגעים באיכויות של שאר חדרי הבית וזה מכניס הרבה עניין בעבודה.
התגובות של הלקוחות מאוד מעודדות ומחממות את הלב: “עבודה סוף הדרך, תודה שתרמת ושיתפת אותנו ביצירתיות, ברעיונות ובמעוף שלך”. כל הלקוחות שומרים על קשר גם אחרי הפרויקט ונפרדים בחיבוק.
ולסיום – הלקוחות נכנסים לבית ומזמינים אותי לתלות איתם את התמונות….. ואני אומרת להם בחיוך מלא סיפוק: “מזל טוב! יש לכם דייר חדש” – כי כל בית שאני מעצבת עושה לי חשק לעבור לגור בו.”