Rate this post

ראיון עם ציפי לוי – מעצבת פנים

עיצוב פנים – חוויה ויזואלית מרגשת
“אומנות תמיד ריגשה אותי. העובדה שלמדתי תולדות האומנות מאפשרת לי להבין לעומק איך עיצוב משקף ומשרת חברה. ההבנה שלי את התקופות והסגנונות השונים והידע מאיפה צמחו תפיסות עיצוב שונות הן הבסיס המקצועי שלי”.
הקביעה הראשונית והעוצמתית הזו של מעצבת הפנים, ציפי לוי, כבר בתחילת הראיון, למעשה הציגה את תפיסת המקצוע בעיניה כמעצבת פנים וההשראה שהיא סופגת ויוצקת לתוך עבודותיה. “כשהנביעה מתחילה מלימודי ההיסטוריה של האמנות הויזואלית, יש השראה בלתי פוסקת מתחומים רבים הקשורים לאסתטיקה” אומרת ציפי, “זה קשור לכל תחומי העיצוב, החל מהתכנון האדריכלי דרך כל פריטי עיצוב הפנים והתאורה. למעשה, אני מבינה היטב את הקשר שבין עיצוב לחברה וההשלכות שיש לעיצוב כלפי אנשים וסביבת חייהם ויודעת להתאים לכל פרויקט את הסביבה העיצובית הנכונה. ההבנה הזו מציעה קרקע יציבה מאד לעבודה יצירתית, אינסופית, בכיוונים שונים, ועדיין עם בסיס איתן שבסוף התהליך העיצובי מציג מבחר חללים מרגשים כמו גם שלם כיחידה מגובשת אחת”.

ציפי מעידה על עצמה שהיא נולדה לתוך עולם העיצוב “הסקרנות והאהבה לעיצוב התחילה עוד בהיותי ילדה ומלווה אותי מאז, כחלק בלתי נפרד מהאישיות שלי”.
כשבגרה, הפכה זאת למקצוע ובנוסף ללימודי תולדות האומנות באוניברסיטה למדה גם עיצוב פנים בטכניון וכבר 8 שנים שהיא עובדת במרץ רב ועם לקוחות רבים כמעצבת פנים.
את תהליך עבודתה היא מחלקת לשלבים:
“השלב הראשון הינו הקשבה והבנת צרכי הלקוח. אני נותנת ללקוחות לדבר הרבה ומסתכלת טוב מסביבי. ניתן ללמוד הרבה דרך העיצוב הנוכחי על מאפייני האנשים שגרים בו. בדרך כלל נדרשות מספר פגישות כדי להבין גם את החבוי מעבר לנאמר ואת הרצונות והחלומות של כל לקוח”.
השלב השני בעיצוב פנים של ציפי הוא גיבוש הקונספט העיצובי והכנת תוכניות. שלב התכנון הוא החשוב ביותר בתפיסת העיצוב הכוללת ומהווה בסיס לתוצר הסופי. ציפי תמיד משתדלת לשלב מאפיינים בולטים מהעיצוב הקיים בתכנון החדש, כי אי אפשר, לדעתה, למחוק הכל בהינף יד.
בשלב התכנון העיצובי ציפי משלבת תחכום וטכנולוגיות חדשניות ומציאת פתרונות יצירתיים והתאמתם לפונקציות השונות.
“חשוב לי מאוד השילוב ההרמוני בין החללים, חשוב שיהיו מעברים רכים וכל חלל מעוצב ירמז על זה הבא אחריו. כמוכן אני מקפידה על שימוש נכון בתאורה, צבע וטקסטורות”.

נושא התאורה מהווה אלמנט חשוב בעיצוב הפרויקטים של ציפי לוי. היא מצליחה ליצור באמצעות תכנון תאורה ובחירת גופי תאורה נכונים לכל חלל, אפקטים רבים ועיצוב אוירה ייחודי לכל פינה. “כשמתכננים בית ומגיעים לתכנון התאורה חייבים לקחת בחשבון את עוצמת התאורה וכיווני האור הטבעי שנוצרים מהפתחים הקיימים ובנוסף את ההשלכות שיש לכל תאורת חלל על תאורת החלל הצמוד לו. זו ראייה ממוקדת ומרחבית בו זמנית. מעל הכל חשוב שהתוכנית הסופית תיצור נוחות יומיומית מבלי להתפשר על היופי העיצובי והמראה הכולל”

השלב השלישי הינו שלב התאמת הסגנון העיצובי – זהו השלב שהשראות שלי מההסטוריה של האמנות מרקיעות שחקים ומעוררות יצירתיות רבה. “באופן אישי אני אוהבת קווים ישרים ונקיים בלי “פטפטת עיצובית” אומרת ציפי, אך הטעם האישי שלי אינו מה שמוביל את העיצוב, חשוב שהעיצוב יתאים לרצונות, ולסביבה של הלקוח וכמובן תקציבו. ולכן, אין שני בתים אותו דבר, העיצובים ייחודיים לכל לקוח”.

השלב הרביעי הינו שלב הבנייה – ציפי מלווה את הלקוחות לאורך כל הבנייה החל מבחירת בעלי המקצוע ועד בחירת כלים סניטריים, ריהוט, תאורה ופריטים משלימים.כאן נכנסת לתמונה סוהו – עיצוב רהוט ותאורה. “סוהו, בשבילי זה הרבה מעבר לחנות שמוכרת רהוט מעוצב וגופי תאורה. אלו שותפים לרצונות העיצוביים שלי, עוזרים במתן פתרונות ומקפידים לחדש כל הזמן עם פריטי עיצוב ייחודיים. בנוסף, העובדה שסוהו מציעה בחנות אחת גם תאורה, גם ריהוט וגם אביזרי עיצוב משלימים עוזרת מאוד בהתאמת הסגנון הייחודי לכל לקוח ובהמחשה בזמן התהליך.
כל פעם שאני נכנסת לסוהו אני מרגישה צליל של מנדולינה בלב, וזו לא קלישאה, אני מקבלת הלם של יופי: הצבעים, הצורות ועיצוב הפריטים בחנות, פשוט יוצרים אווירה מדהימה של עיצוב וחגיגה לכל איש מקצוע ולכל לקוח. מעבר לזה, סוהו הצליחה לגבש צוות יוצא דופן, שממש כיף לתקשר עם כל אחד ואחד מהם, מבחינה אישית ומקצועית. כל פעם שאני נכנסת עם לקוח אני בטוחה שהלקוח יצא עם הרגשה נפלאה. הצוות מאוד מקצועי ואדיב”

את השלב האחרון ציפי מרגישה רק כשהיא סיימה את הפרויקט ויכולה “לשחרר” אותו ללקוחותיה, “אני מגיעה לחוויה ויזואלית מרגשת הגורמת לאנשים להחזיק את הבטן ולהגיד “וואו”, רק אז אני יודעת שהצלחתי לגבש תפיסה עיצובית שלמה שמתאימה ביותר ללקוח”.