Rate this post

יוסי דיין – אדריכלות ועיצוב פנים

מאז ומתמיד יצירתיות הייתה שם המשחק של יוסי דיין.
כבר בתור נער השתתף בחוגי אומנות אצל ציירים שונים והשקיע בתחביב זה זמן רב.
במהלך לימודי עיצוב ואדריכלות שלמד בטכניון, העבודות שהגיש תמיד היו שונות ויוצאות דופן מאלו של שאר הסטודנטים, בעיקר בשל היצירתיות השופעת.
לקראת סיום הלימודים השתלב במשרד אדריכלות והחל לעסוק בתכנון בתים פרטיים ומסחריים.
בהמשך, עבד במשרד האדריכלים הגדול בארץ ועסק בפרויקטים גדולים כמו נתב”ג 2000, אינטל, מת”מ ועוד. אך יוסי הרגיש שמשהו בוער בתוכו. הוא הרגיש בורג קטן במערכת גדולה ולא הצליח לבטא את יכולת העיצוב שלו.
לפני כ-10 שנים פתח משרד עצמאי, מאז הוא משלב ביצירתיות רבה עיצוב פנים ואדריכלות.

“אנחנו, במשרד, רואים עיצוב פנים ואדריכלות כיחידה אחת. אני לא מתחיל תכנון אדריכלי לפני שאני עושה חשיבה מעמיקה לגבי עיצוב הפנים. עוד לפני שבונים את הבית אני מתכנן את המטבח, הסלון, פינות הישיבה, חדר השינה וחללים נוספים בבית כולל עיצוב התאורה שישלים את החוויה בכל חלל. מניסיון, אנשים עושים טעויות בתכנון הבית בגלל שלא רואים את האדריכלות ועיצוב הפנים כיחידה אחת”.

עם יוסי במשרד עובדת אדריכלית ויחד הם מתכננים פרויקטים הכוללים בתים פרטיים, ופרויקטים מסחריים כמו חנויות אופנה, עיצוב פנים חדש לרשת חנויות סטימצקי ועוד.

“יש הבדל בגישה בין עיצוב של פרויקטים מסחריים לבין עיצוב לקהל פרטי” מסביר יוסי דיין. “בפרויקטים מסחריים, המטרה של הבעלים היא להפוך את בית העסק לרווחי יותר. החשיבה המנחה היא שהעיצוב יגדיל את מחזור המכירות ולכן הפונקציונאליות מאוד חשובה”.

בתכנון ועיצוב בתים פרטיים הדברים הם יותר אישיים. תהליך העבודה מתחיל בפגישת הכרות, הבנה של הנפשות המתגוררות בבית, מה הסגנון שלהם והכיוון העיצובי בו הם מעוניינים. בתהליך התכנון יוסי מתאים את עצמו לרצון הלקוחות, והרבה פעמים, תוך כדי התהליך, דווקא הלקוחות הם אלו שמשנים את דעתם ומתאימים עצמם לכיוונים שלו.

“סגנון העיצוב שלי הוא עדכני, קווים נקיים. יחד עם זאת אפשר לשלב עיצוב ישן עם חדש. לפעמים אני בוחר חדר או פינה בבית ומשלב ריהוט בסגנון שונה לגמרי משאר הבית, פריט עיצובי בעל נוכחות, צבע מיוחד, כורסא מעניינת או גוף תאורה יוצא דופן.
הקו המנחה הוא לאו דווקא סגנון עיצובי מסוים אלא להגיע למכלול הדברים שהשלם יהיה מעוצב ומעניין”.

הלקוח הוא שותף מלא בבחירת הצבעים ופריטי העיצוב לבית. לפעמים בוחר יוסי פריטים מאוד נועזים, כמו למשל, את אחד הבתים שעיצב הוא ריצף בשיש שחור, שהשתלב מצוין עם מערכת הריהוט וגופי התאורה שנבחרו ואיזנו את כל העיצוב.
כאשר הלקוחות בוחרים פריט עיצוב מסוים, יוסי תמיד יחפש את הפרקטיות ויעיר ללקוחותיו אם הפריט אינו כזה, כדי שלא יופתעו מאוחר יותר. “הניסיון מאפשר לי לזהות אביזרים טובים יותר ופחות וזה חלק מהמקצועיות שלי – להגיד את הדברים גם אם בסופו של דבר הבחירה היא של הלקוח”.

אחד התחומים שמאוד אהובים על יוסי בעיצוב פנים הוא תאורה. תאורה היא תחום מאוד מגוון ובחירה נכונה של גופי תאורה תיצור את האווירה של הבית. אפשר למצוא בבתים שעיצב הרבה הנמכות תקרה עם תאורת שקועים. תאורה שקועה משתלבת יפה עם גופי תאורה תלויים, מנורות עמידה ועוד. היום כשמגוון גופי התאורה הוא כל כך גדול, היכולת שלנו כמעצבים גדלה בצורה משמעותית.”

יוסי משתמש בעבודותיו הרבה בהדמיות תלת מימד. “אני ממליץ לכל הלקוחות שלי להשתמש בשירות הזה. בצורה כזו הם רואים איזה עיצובים הם מקבלים ביחס למה שעומדים להשקיע”.

בזמן הבניה אפשר למצוא את יוסי הרבה בשטח. הבחירה הסופית של צוותי העבודה היא של הלקוח. יוסי עצמו מוציא מכרזים והלקוחות מביאים הצעות מחיר שהם קיבלו. “אין ספק שבחירה נכונה של בעלי מקצוע מקלה מאוד על העבודה בשטח”.

כשהלקוחות יכולים להשקיע עד הפרט העיצובי האחרון בבית או בפרויקט, יוסי מתלווה אליהם לבחירת הפריטים. חנויות תאורה, ריהוט, וילונות, שטיחים ועוד, הם מקומות שיוסי מאוד אוהב לבקר בהם ולהתעדכן בקולקציות חדשות. הדגמים יושבים בראשו ותוך כדי תהליך העיצוב הוא נזכר בפריט שראה, שיכול להתאים לבית מסוים.
אחת החנויות שיוסי מאוד אוהב לבקר בה היא סוהו עיצוב ריהוט ותאורה. “בסוהו אני תמיד נהנה משירות טוב, הרבה פירגון ותשומת לב. הרבה ידע מקצועי בתחום התאורה. סוהו תמיד יבואו לקראת הלקוחות. אני אוהב את התאורה שהם מציגים באולמות התצוגה והשילוב של ריהוט ותאורה מאוד עוזר לקבלת החלטות”.

לסיכום, אני מבקשת מיוסי להצביע על הייחוד של המשרד שלו:
“אנחנו מאוד זמינים ללקוחות שלנו. הלקוחות שלי יודעים שהם יכולים להתקשר אלי כמעט בכל שעה. כבר מהפגישות הראשונות אני יוצר קשר טוב עם הלקוחות והקשרים האלו נשמרים אחר כך לאורך שנים. אני דואג להיות מעורב בכל תכנית ובכל שינוי קטן כדי שלא יהיו הפתעות בהמשך. תמיד יהיו יחסי אמון הדדיים מלאים ביני לבין הלקוחות שלי. אני מקפיד לשמור על הקו שאני מאמין בו ומצד שני לא כופה את עצמי על הלקוחות. תמיד אומר ללקוח את האמת, אם משהו שהוא מבקש לא נראה לי הכיוון הנכון, אך בסופו של דבר, זהו ביתו שלו”.

יוסי דואג להתעדכן כל הזמן בחידושים בתחום העיצוב. אם זה בתערוכות עיצוב שונות, ביקור בחנויות עיצוב ותאורה, עיתונים, ספרים. הוא קונה הרבה ספרים של אדריכלים ומעצבים שהוא אוהב. מקור נוסף לעדכון הוא קולגות למקצוע. ליוסי יש מספר קולגות למקצוע שמשתפים ביניהם פעולה, הם מתייעצים לגבי תוכניות, בחירת צבעים, פריטי עיצוב ועוד.

את הסיפוק בעבודה שואב יוסי מהתגובות של לקוחותיו. “אין הרגשה טובה יותר מקבלת מחמאות וחיבוקים מלקוחות מרוצים. העובדה שהם נשארים חברים שלי לאורך שנים אחרי הפרויקט וחוזרים אלי לתכנון פרויקטים נוספים מרגשת אף יותר ומעידה על הקשרים שבינינו. לפעמים אני מקבל טלפונים מלקוחות כמה שנים אחרי שסיימתי את עיצוב הבית שלהם והם מספרים לי כמה הם נהנים מהבית. זה נותן הרבה כח להמשיך.”