Rate this post

ראיון עם האדריכל קלמן מוסקוביץ

שם המשחק: פונקציונליות בעיצוב הבית

עיצוב רהיטים כחלק ממכלול עיצובי שלם

8 שנים חלפו מאז הצטרף קלמן מוסקוביץ’ לאביו בעסק המשפחתי, ומה שהתחיל כניסיון מבדח הפך במהרה לעסק מצליח. קלמן, שלאחר לימודיו בטכניון עבד כמתכנן במספר חברות, החליט לחבור לאביו בנגריה המשפחתית הקיימת כבר 40 שנה ולעצב רהיטים בהזמנה – קלמן תכנן ואביו ביצע. עם הזמן פיתח קלמן פילוסופיה עיצובית על פיה יותר נכון להסתכל על הבית כולו ולתכנן את הרהיטים כחלק מהמכלול השלם, וכיום הוא מתכנן ומעצב בתים מא’ עד ת’.

הסוד: יצירתיות ומחשבה קדימה בתהליך העיצוב

לקלמן חשוב שהעיצוב יתאים לטעם הלקוחות, אך מעבר לכך שיהיה גם פונקציונאלי, הוא מתמחה במציאת פתרונות לא שיגרתיים לחללים שונים בעידן בו החללים בבתים קטנים יותר ויש צורך בחלוקה נכונה ובפתרונות יצירתיים ברהוט על מנת לנצל נכון כל חלל. “כבר קרה לי שלקוחות תכננו לעבור דירה כי היא כבר לא התאימה לצרכיהם אך בעקבות תכנון מחודש של החלל הצלחנו לדחות את המעבר בעוד מספר שנים” מספר קלמן. שימוש באלמנטים הנכונים במקומות הנכונים ובממדים הנכונים הוא המפתח לעיצוב מוצלח, “לפעמים הלקוחות מאוד רוצים לעשות משהו שאינו מתאים לחלל, “אי” במטבח לדוגמא, אני מסביר להם שלא בכל מטבח ניתן לעשות “אי” כי חשוב שהחלל יהיה מספיק מרווח למעבר, בסופו של דבר הם תמיד מודים לי”. בנוסף, מאוד חשוב לקלמן להתאים בין כל החללים כך שתיווצר הרמוניה עיצובית בין כל חלקי הבית, ולהסתכל על הבית כבית שאמור להתפתח עם השנים – “כשמעצבים חדרי ילדים למשל, חשוב מאוד לחשוב קדימה ולראות כיצד החדר יכול לגדול עם הילד” הוא מסביר.

היתרון: חבילה הכוללת מעצב פנים ונגריה איכותית

קלמן עובד על פרויקטים בכל רחבי הארץ אך עיקר עבודתו מגיעה מאזור הצפון, הוא עיצב בתים במגוון סגנונות: קלאסיים, כפריים, מודרניים ועוד. “כל פרויקט חדש מחדד בי את ההכרה בחשיבות הנגריה ככלי עיצובי אשר מתרגם את כל תפיסת העיצוב בצורה הכי טובה ומספק הרבה אפשרויות בפני ובפני הלקוחות” מציין קלמן בהתלהבות, “זה פשוט מכרה של רעיונות חדשים ופתרונות מפתיעים שיתאימו לכל בית, מורכב ככל שיהיה”. ואכן, בעזרת אביו בן ה-71 שעדיין עובד יום יום ומפקח על העבודה, יוצרו בנגריה המשפחתית עשרות פריטים שהם בבחינת “one of a kind” אשר הותאמו אישית לפרויקטים וללקוחות.

הגישה: “אני מתייחס בעיצוב כל דירה כאילו הייתה שלי”

קלמן מלווה כל פרויקט מתחילתו ועד סופו תוך הקפדה על לוחות הזמנים והתקציב. “אני מלווה את הלקוחות לאורך כל תהליך העיצוב , החל מהתכנון והצגת הדמיות התלת-ממד דרך בחירת חומרי הגלם ובעלי המקצוע ועד לבחירת הריהוט ופריטי העיצוב”. בכדי להקל על הלקוחות, מבצע קלמן את עבודת הרגליים ומציג להם מספר מצומצם של אופציות לבחירה. “מגוון המוצרים שצריך לבחור, מספר בעלי המקצוע שצריך למצוא וכמות התיאומים הינה כה רבה וצורכת הרבה מאוד אנרגיה. אני מפקח על כל התהליך ובכך חוסך עלויות וזמן רב”.

את גופי התאורה ופינות הישיבה שקלמן משלב בעיצוביו הוא קונה אך ורק בסוהו – “אני קונה בסוהו עיצוב רהוט ותאורה בגלל האיכות של המוצרים, המבחר הגדול של גופי התאורה הפרוסים על שטח גדול באולמות תצוגה מרהיבים עם העיצובים הכי עכשויים, ובעיקר בגלל השירות המדהים. הגישה המקצועית של הצוות בסוהו מתאימה בדיוק לגישה שלי – מקצועית, אישית וחמה, הם תמיד מוכנים לעזור, לא משנה מה הבעיה, הם תמיד עוזרים במציאת פתרון – ואני מדבר מניסיון”.
יתרון נוסף של סוהו אותו מציין קלמן היכולת לקלוע לטעמו ותקציבו של הלקוח בשל מגוון המוצרים הנמכרים בטווח מחירים משתנה, כך שכל לקוח יכול למצוא את מבוקשו “עוד לא קרה לי שהבאתי לקוחות לבחור ריהוט ותאורה בסוהו והם לא מצאו את מבוקשם” הוא אומר.

עיצוב, זו יצירה משלב התכנון, ועד לאחרון הפריטים העיצוביים. ההיכרות עם הלקוח מצד אחד כמו גם ההיכרות עם האפשרויות העיצוביות והאפקטים שהם יכולים לחולל בתפיסה העיצובית השלמה מצד שני, יוצרים יחד את היצירה השלמה.

www.kalman-design.co.il