Rate this post

סצנת העיצוב הישראלית- האירוע השנתי לאנשי המקצוע בסוהו עיצוב

אירוע האדריכלים השנתי של סוהו, עיצוב רהוט ותאורה, הפגיש עשרות אדריכלים ומעצבי פנים באולמות סוהו אשר עצרו לרגע את שגרת היומיום והגיעו לשמוע על סצנת העיצוב הישראלית. אורלי רובינזון, אשר מפיקה ספרי עיצוב ואדריכלות מזה 12 שנה והפכה בעצמה לאייקון מזוהה מאד בתחום, פירטה את מגמות העיצוב העדכניות בלווי תמונות מעוררות השראה, תוך הצגת תמונה רב תחומית עם שפע של דוגמאות מפרויקטים אליהם נחשפה אורלי במהלך הפקת ספריה, פרויקטים משפיעים בארץ ובעולם.
“התשוקה שלי היא עיצוב, עם השנים הבנתי שהשתשוקה הזו לעיצוב משותפת להרבה מאד מאתנו. אנחנו עם מטורף עיצוב. אני יכולה להגיד בביטחון מלא, אחרי שנגעתי בפרויקטים עיצוביים של מיטב האדריכלים והמעצבים הישראליים שיש סצנת עיצוב בארץ והיא חיה ונושמת, איכותית ויצירתית ורב תחומית ומטביעה את חותמה בעולם” עם האמירה הזו פתחה אורלי את ההרצאה והציגה את האג’נדה העיצובית שלה לפיה הרגש הוא התבלין שנותן לעיצוב את הטאץ’, את האמירה, את הנגיעה האישית, את החותם. “המגמה העכשוית היא מציאת הקשר לרגש. למדנו עיצוב, למדנו את הכלים. עכשיו צריך להכניס לתוכם את הרגש. לתבל את העיצוב. באספקט הזה נתנה אורלי כדוגמא את אותן ספריות שנכחו בכל בית לפני הרבה מאד שנים וננטשו לטובת עיצוב נקי. לאחרונה, חוזרות הספריות לחללים המרכזיים של הבית ותופסות אמריה עיצובית, אינטלקטואלית שמעבירות את אופי הבית. את המגמה הזו, המחישה אורלי בדוגמאות אשר המחישו דרך עיצוב החלל הבעת רגש, דרך חיים ותפיסות עולם.
מגמה נוספת היא האקלקטיות. היכולת לחבר בין ישן וחדש, בין מודרני לעתיק, בין נקי למחוספס “במקומות האלו שאנחנו יוצרים חיבורים חדשים שם טמונה האמירה, הייחוד והבעת הרגש. המעצבים מביעים דרך המגמה הזו את דיירי הבית. קחו לדוגמא את כל סצנת העיצוב התל אביבית”, אורמת אורלי, “אני הבנתי שהחלוקה של תל אביב לרובעים היא חלוקה של סגנונות חיים שמשקפים בהלימה מקסימלית את אופי הדיירים. בית לשימור ביפו עם עיצוב יותר חופשי, משוחרר, אמיץ, אקלקטי משקף את בעליו ומחבק את החוץ לעומת דירה ב”מגדלים” שמסוגרת יותר, ובית בנווה צדק שונה בעיצוב שלו מבית בצפון תל אביב, כי כבר בבחירת הלוקשיין יש אמירה המרמזת לאופי האנשים”.
הרצון לחבר בין אורח החיים לסביבה וליצור עיצוב שמאפשר איכות חיים נוחה יותר מתחזק בשנים האחרונות: “הבנתי שאין עדיין בארץ, לפחות כרגע הרבה בתים שהם “ירוקים” לחלוטין בכל התפיסה האדריכלית והעיצובית שלהם. יחד עם זאת, יש מגמה מתפרצת של GO GREEN , לפיה אלמנטים מהתפיסה ה”ירוקה” נכנסים לתוך תפיסת העיצוב הכללית. תראו כמה עברו לעבוד מהבית, להקצות חלק מהחלל הביתי לקריירה, זה יכול להיות למשרד, זה יכול לשמש כמטבח לסדנאות אוכל. כלל ‘הבית כצימר’ היא תפיסה שרוצה לאפשר איכות מפנקת כל השנה וללא הצורך לצאת מהבית, לגינה נכנסו אלמנטים פרודוקטיביים של עצי פרי וגינת תבלינים שמאפשרים לספק צריכה אותנטית, בריאה ונגישה. המגמה הזו היא עולמית, היא אקולוגית, פחות נוסעים ויותר רוכבים, והיא כמובן גם כלכלית, המיתון העולמי והמהפכה החברתית הגיעו לפתח ביתנו ובאופן הדדי: הם מכתיבים את העיצוב והעיצוב משקף אותם.”
לקראת סיום, נגעה אורלי בנושא המבנים התעשייתים שהולכים ומקבלים נוכחות עיצובית חזקה בתל אביב, מגמה שככל הנראה תגיע ותשפיע גם על חיפה. ובתחומי עיצוב נוספים כגון: תכשיטים, אופנה, עיצוב המוצר שמוסיפים הרבה השראה.
כל המגמות שהוצגו יוצרות תפיסה חדשה שמעוניינת לקחת את העיצוב צעד קדימה, ולהביע דרכו את העולם. לעצב בהתאמה לאופי הדיירים, הסביבה, השעה ולא רק כחלון ראווה של האדריכל או מעצב הפנים. “עיצוב שהוא תוצר של דיאלוג עם דיירי הבית, עם הסביבה, עם הארץ, עם העולם, עיצוב שמביע רגש, תוך שאתם מחוברים לעצמכם וללקוחותיכם” כי בחיבור טמונה המשמעות האמיתית, היצירה הייחודית הפיכת חלל אנונימי למקום אותנטי, למקום החשוב ביותר עבורנו- לבית.
לצפייה באלבום האירוע >