Rate this post

ראיון עם האדריכלית : חגית אוזלבו

עיצוב וזרימה אנרגטית בחלל
חגית אוזלבו שסיימה את לימודי האדריכלות במכללת ויצ”ו לפני כ 20 שנה, עוסקת כיום בתכנון ועיצוב פרויקטים במגזר הפרטי ומרצה לעיצוב פנים במכללת קווים. לפני כ-10 שנה חיפשה חגית דרך בה תוכל לשלב בין עיצוב ורוח וכך הגיעה לתחום המרתק של תורת הפנג שוואי. מאז משלבת חגית בכל פרויקט בעיצובה, את הידע הזה תוך כדי התייחסות לעיצוב החלל ולזרימה האנרגטית המתקיימת בו. “בסיום כל פרויקט” היא מספרת “אני שואלת את הלקוח איך הוא מרגיש בביתו החדש. אם התחושה היא נוחות ונועם, אני יודעת שסיימתי את פרויקט התכנון והעיצוב בהצלחה ואני יכולה להמשיך הלאה”.

ליווי אישי – הבסיס לכל פרויקט מוצלח
חגית מרגישה צורך וחובה להכיר היטב את לקוחותיה לפני שהיא מתחילה פרויקט עיצוב. היא נוהגת לראות את ביתם הנוכחי, את פרטי הריהוט ואת התאורה המשמשת אותם, לומדת להכיר את הצרכים שלהם ויוצרת עיצוב השומר על אופי הלקוח בהתאמה לקו העיצובי שלה. לכל פרויקט מוגדרת תוכנית תקציבית, כך שהלקוחות יודעים מראש בפני מה הם עומדים.

חגית, כאדריכלית מקצועית, מעדיפה לעבוד עם צוותים של בעלי מקצוע קבועים, ומוכנה תמיד להכיר צוותים חדשים ומקצועיים. עם זאת, היא מקפידה להיות בשטח ולעקוב מקרוב אחר הדברים: “אני מתייחסת לבית כמו פסל שכל הזמן מעבדים ונוגעים בו.
גם כשהתכנון מוגדר וברור, הדברים יכולים להשתנות בשטח ולכן אני מלווה כל פרויקט באופן צמוד ונותנת מענה מקצועי ועיצובי לבעיות שצצות בשטח.”

תכנון פנים – הרבה מעבר לעיצוב…
כשמדברים עם חגית על עיצוב פנים היא מתקנת: “עיצוב פנים זה הקוסמטיקה של הבית ואילו בתכנון פנים יוצרים את הקשר בין ובתוך חלקי הבית השונים. לנו, כמתכננים, יש אחריות רבה: אנו מכתיבים את התנועה הנכונה בבית ואם הצלחנו בתפקידנו והחלל מעוצב בצורה נכונה, הבית יהיה נעים ומזמין”.

חגית נוהגת לכלול בעבודותיה מרכיבים רבים של תורת הפנג שוואי. בתחילת העבודה היא מבררת עם לקוחותיה מה הם תאריכי הלידה שלהם, בכדי לדעת מהם היסודות התואמים להם. בהתאם ליסודות אלו חגית בונה את העיצוב: הבית מחולק לתחומים ולכל תחום יש יסוד השולט בו ובכל כיוון שולט יסוד אחר. יש אזורים “רכים” כמו חדרי השינה ויש אזורים דינאמיים – כמו הסלון, המטבח ופינת האוכל שהם האזורים המשותפים. יסודות אלו מכתיבים את הצבעוניות והחומריות של כל אזור ואזור. “כדי שהלקוח יבין ויתחבר להיגיון הטמון בתכנון, אני מציגה לו הדמיה תלת-ממדית. בנוסף, אני מעניקה לו ליווי צמוד בבחירת הכלים הסניטריים, האריחים, גופי התאורה ולעיתים גם בבחירת אביזרים משלימים כגון ריהוט ותמונות”.

תאורה נכונה – סוד האווירה המושלמת
אחד הדברים החשובים ביותר בפרויקט תכנון פנים הוא תוכנית תאורה מפורטת. “אני מקדישה מחשבה רבה לתאורה. אי אפשר לתכנן בית מבלי לתכנן את מרכיבי התאורה. אני רואה חשיבות רבה לפיזור האור, לצבע האור, למיקום התאורה ולגודל גוף התאורה ביחס לחלל”. עם סיום תוכנית התאורה חגית מלווה את הלקוח בבחירת גופי תאורה מתאימים לביתו. “ישנם מצבים בהם ללקוחות אין תקציב להשלים את עיצוב הבית עד הסוף. בתכנון התקציב המוקדם אני אף פעם לא מוותרת על תאורה.” חגית מרבה להשתמש בתאורה נסתרת ובגופי תאורה המאירים כלפי התקרה. “תאורה מסוג זה יוצרת סקרנות. לא רואים אותה אבל מרגישים היטב את השפעתה ואת תרומתה לאווירה בבית.”
“סוהו בשבילי הוא סוג של בית. אני מגיעה לשם עם הלקוחות שלי ומרגישה שתמיד אקבל שירות מקצועי ואמין. צוות סוהו תמיד סבלני ונותן שירות מכל הלב. ההבנה של הצוות בתכניות החשמל חשובה לי מאוד על מנת לקבל את התוצאות הרצויות בבחירת גופי התאורה. בנוסף, מגוון מוצרי הריהוט והתאורה הוא גדול ומתחדש ללא הרף. ממש בית לכל אדריכל ומעצב!”

בסיום הפגישה ששאלנו את חגית מה מדרבן אותה להמשיך: “המילה הטובה ותחושת הערכה שאני מקבלת מהלקוחות שנכנסים לביתם החדש, החברות שנשארת ביני לבין לקוחותי לאורך זמן גם אחרי סיום הפרויקט, וההמלצות ללקוחות חדשים ממלאים אותי באנרגיות חדשות…”.

לאתר של חגית: http://www.hagitoarc.com